Novosti u Debianu 11 bullseye
Prema planu najavljenom na službenoj mailing listi, 14. kolovoza 2021. objavljena je jedanaesta stabilna inačica operacijskog sustava Debian.
Prema planu najavljenom na službenoj mailing listi, 14. kolovoza 2021. objavljena je jedanaesta stabilna inačica operacijskog sustava Debian.
Sustav AAI@EduHr je autentikacijska i autorizacijska infrastruktura sustava znanosti i visokog obrazovanja u Republici Hrvatskoj.
Deseta stabilna inačica Debianove distribucije (kodnog imena "buster") izdana je 6. srpnja 2019. Razvoj sustava trajao je nešto više od dvije godine, a službenu podršku će imati do 2022.
Zadnjih godina mnoge popularne aplikacije nude svojim korisnicima tamnu temu (engl. dark mode). Osim što neki korisnici jednostavno uživaju u estetici tamnoga dizajna, mnogi tamne teme koriste jer osjećaju da im je takav način rada ugodniji za oči. To se osobito primjećuje u okruženju gdje je osvjetljenje slabije, ili je potpuni mrak (na primjer noć) gdje je svjetlina ekrana u visokom kontrastu u odnosu na okolinu. Jedan od razloga koji se navodi u korist korištenja tamnijih tema na pametnim telefonima jest produženje trajanja baterije.
Nakon što smo u prethodnim četirima nastavcima napravili uvod u način djelovanja kvantnih računala te pokazali osnovne principe razvoja softvera za takva računala pomoću posebnih Microsoftovih alata, u zadnjem nastavku osvrnut ćemo se na trenutačno stanje na ovom području te na neka očekivanja u najbližoj budućnosti.
Kao složeni primjer korištenja kvantnih računala pomoću Microsoftovog alata QDK prikazat ćemo primjer s područja strojnog učenja. Ovo je vrlo složen primjer koji uključuje korištenje dodatnih Microsoftovih modela za upoznavanje i procjenu kvalitete vina. Za pripremu modela u ovom slučaju se osim programskoga kôda u Q# i C# koristi i Python.
Glavni dio programskoga kôda u alatu MQDK uvijek se piše u posebnom, kvantno orijentiranom programskom jeziku Q#, dok se „pomoćni“ dijelovi pripremaju u jezicima C# ili Python.
U prethodnom smo članku napravili uvod u arhitekturu, mogućnosti i način korištenja kvantnim računalima. Budući da su takva računala trenutačno vrlo skupa, praktično su nedostupna za učenje programiranja.
Kvantna računala se već godinama najavljuju kao sljedeća „velika stvar“ na području hardvera računala, a u posljednjih nekoliko godina pojavljuje se sve više konfiguracija računala zasnovanih na takvoj arhitekturi. Sasvim dovoljan razlog da u nekoliko tekstova prikažemo kako djeluju i kako će se programirati takva računala.