FAUNADB

Naslovna slika

U ovom tekstu prikazat ćemo jedan relativno nov proizvod (postoji tek nekoliko godina) koji je otpočetka dizajniran tako da pokuša povezati dobre strane oba modela. Riječ je o proizvodu pod nazivom FaunaDB. Idejna osnova za razvoj bio je projekt Calvin (Sveučilište Yale u razdoblju od 2012. do 2015. godine).

Usporedba brzine izvođenja upita između baza podataka MySQL I MongoDB

 Alternative text

Jedan od najbitnijih parametara za međusobnu usporedbu različitih vrsta baza podataka je brzina izvođenja upita. Zato smo za današnji tekst napravili jednostavan primjer mjerenja brzine za dva najpopularnija predstavnika u svojim kategorijama - MySQL (relacijske baze podataka) te MongoDB (noSQL baze podataka).

SQL VS NOSQL (4 DIO) – TRŽIŠTE

U posljednjem tekstu iz ovog serijala, nakon tehničke usporedbe  SQL i NoSQL sustava u prethodnim nastavcima, malo detaljnije ćemo se pozabaviti trenutačnim stanjem na tržištu i predviđanjima njihovog međusobnog odnosa u budućnosti. Više

SQL VS NOSQL (3 DIO)

U prethodna dva teksta objašnjene su najvažnije razlike između relacijskog modela baze podataka i nekoliko najpopularnijih alternativnih modela. Iako u određenim situacijama alternativni modeli imaju prednosti u odnosu na relacijski model, to ne znači da će relacijske baze podataka odjednom nestati iz upotrebe.

SQL VS NOSQL (2 DIO)

Nakon pregleda načina na koji funkcioniraju baze dokumenata i razlika u odnosu na dominantan model relacijskih baza podataka, slijedi opis ostala tri modela baza podataka. Više

SQL VS NOSQL (1 DIO)

Teoretski rad na kojem je zasnovan danas vodeći, relacijski tip baza podataka star je više od četiri desetljeća - Edgar F. Cood: Više

GRAPHQL I PHP

GraphQL predstavlja posebno pripremljen jezik upita namijenjen za optimizirano slanje upita i dobivanje rezultata između klijenata i servera preko HTTP protokola. Za razvoj GraphQL-a “krivac” je Facebook koji prve implementacije jezika koristi u vlastitim mobilnim aplikacijama još od 2012 godine. Od 2015.

Vrste indeksa prema internoj strukturi

Brzo pretraživanje relacijskih baza podataka temelji se na korištenju indeksa. Umjesto da se pretražuje cjelokupan sadržaj zapisa u jednoj ili više tablica kako bi se stiglo do željenih rezultata, optimizator upita bitno skraćuje postupak pretraživanja korištenjem indeksa kreiranih na tim istim tablicama.

Korištenje hash-indeksa kod pretraživanja MySQL baze podataka

Različite vrste sistemskog modula MySQL Storage Engine podržavaju različite tipove indeksa prema svojoj internoj strukturi. U ovom tekst ćemo se detaljnije pozabaviti hash‑indeksima i njihovom upotrebom za optimizaciju upita na vrlo velikim bazama podataka.

Nabrojimo prvo najvažnija svojstva hash-indeksa:

MySQL - što donosi nova verzija?

Iako se nova verzija (8.0) jednog od najpopularnijih relacijskih sustava za upravljanje bazom podataka u trenutku pisanja ovog teksta još uvijek nalazi u takozvanoj “release candidate” fazi razvoja, već sada je vidljivo da donosi brojne nadogradnje i unapređenja u odnosu na posljednju komercijalnu verziju 5.7.