Novosti u Debianu 11 bullseye

naslovna slika

Prema planu najavljenom na službenoj mailing listi, 14. kolovoza 2021. objavljena je jedanaesta stabilna inačica operacijskog sustava Debian.

Koje novosti donosi Debian 10?

Naslovna slika

Deseta stabilna inačica Debianove distribucije (kodnog imena "buster") izdana je 6. srpnja 2019. Razvoj sustava trajao je nešto više od dvije godine, a službenu podršku će imati do 2022.

Tamne teme u aplikacijama — jesu li potrebne i što donose?

Naslovna slika

Zadnjih godina mnoge popularne aplikacije nude svojim korisnicima tamnu temu (engl. dark mode). Osim što neki korisnici jednostavno uživaju u estetici tamnoga dizajna, mnogi tamne teme koriste jer osjećaju da im je takav način rada ugodniji za oči. To se osobito primjećuje u okruženju gdje je osvjetljenje slabije, ili je potpuni mrak (na primjer noć) gdje je svjetlina ekrana u visokom kontrastu u odnosu na okolinu. Jedan od razloga koji se navodi u korist korištenja tamnijih tema na pametnim telefonima jest produženje trajanja baterije.

POWERSHELL - verzija 7

Naslovna slika

Sve do sada napisano o alatu PowerShell odnosilo se na stariju verziju 5.1 kako je i demonstrirano. Budući da su korisnicima u međuvremenu postale dostupne novije verzije alata, u zadnjem nastavku serijala prvo ćemo razjasniti situacije oko različitih verzija PowerShella u praksi, a onda istaknuti najvažnije novosti u verziji 7.

POWERSHELL - registry

naslovna

Zbog važnosti koju baza Registry ima u normalnom funkcioniranju Windowsa, sasvim je razumljivo da se može koristiti iz različitih PowerShell naredbi. Za to ne služe posebne “PowerShell naredbe”, već poznate naredbe za rad s drugim objektima – na primjer mapama i datotekama. Jedina razlika tijekom njihovog korištenja je u tome da se prilikom zadavanja naredbi treba navesti drugačija usluga (Registry).

POWERSHELL - datoteke i mape

naslovna

Jedna od najčešćih vrsta operacija za koju se pripremaju PowerShell skripte je rukovanje datotekama i mapama na disku i drugim uređajima za pohranu datoteka. Zato ćemo se u sedmom nastavku serijala detaljnije pozabaviti primjenom mogućnosti PowerShella na ovom području.

POWERSHELL - obrada pogrešaka

naslovna

Tijekom izvođenja PowerShell skripti mogu se pojaviti različite vrste pogrešaka. Najčešći razlozi za tako nešto su privremena ili trajna nedostupnost resursa kojem se pokušava pristupiti (npr. isključeno je udaljeno računalo sa zahtijevanim resursima) ili nedostatak prava za izvođenje zahtijevane operacije (npr. pregled sadržaja neke mape).

POWERSHELL - Funkcije

naslovna

Jedan je od uobičajenih načina za rješavanje složenih problema u različitim programskim jezicima (a ni PowerShell skripte tu nisu nikakav izuzetak) podjela problema u veći broj jednostavnijih dijelova koji se nakon toga mogu implementirati u obliku funkcija.

POWERSHELL - kontrolne strukture

naslovna

Kao i drugi programski jezici koji se koriste za pisanje složenijih skripti ili programa, tako i jezik ugrađen u PowerShell ima ugrađene različite kontrolne strukture za uvjetno izvođenje dijelova programskog koda, odnosno za njihovo višestruko ponavljanje.

POWERSHELL - polja

naslovna

Prošli put spomenuli smo kako pojedine varijable u PowerShellu mogu imati vrlo složen sadržaj, na primjer mrežnu konfiguraciju računala. Iako se na prvi pogled čini kako je u takvim varijablama samo riječ o velikoj količini običnog teksta, zapravo se složene varijable sastoje od velikog broja “manjih dijelova”.